ANDRZEJKI

Zabawa Andrzejkowa w naszej szkole odbyła się w ostatni dzień listopada. "Andrzejki"- przypadają na noc z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja. Pierwsze wzmianki kronikarzy o obchodach andrzejek w Europie pojawiły się około XI wieku. Do Polski zwyczaj ten dotarł w XVI w. Pierwotnie bawiły się tylko panny. Panowie podobne ceremonie odprawiali dla siebie w "Katarzynki"(noc z 24 na 25 listopada). Niegdyś traktowano wróżby bardzo poważnie i wykonywano w odosobnieniu. Dziś bawimy się wspólnie. Nawiązując do zwyczajów przodków wszyscy tej nocy chętnie zaglądamy w przyszłość pamiętając o tym, że wszystkie wróżby należy traktować tylko jako żarty i zabawę. Było dużo śmiechu, tańce i do przegryzienia coś słodkiego.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 24 listopada br. w naszej szkole obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym, wspólnie z klasą I, Dzień Pluszowego Misia. Bibliotekarka z Biblioteki w Woli Żulińskiej, pani Dorota Pawlas wspólnie z panią Karoliną Oleszczuk przygotowały dla dzieci wiele atrakcji i niespodzianek. Dzieci wysłuchały opowiadania Urszuli Piotrowskiej „Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu”, opowiedziały o swoich pięknych misiach, z ochotą uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych i plastycznych. Z radością pozowały do zdjęć, a na zakończenie otrzymały słodkie, "małe co nieco" :)

WIZYTA W BIBLIOTECE

23 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z panią Karoliną Oleszczuk odwiedziły bibliotekę. Dzieci z zainteresowaniem zapoznawały się z nowym miejscem. Niektóre z nich były już wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Podczas wizyty w bibliotece przedszkolaki miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Jednak najciekawszym momentem była chwila rozdania nagród. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym "Wisła-Królowa Polskich Rzek". Jury wszystkim przedszkolakom przyznało równorzędne nagrody. Gratulujemy!

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada br. po raz czwarty w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. W nawiązaniu do tego wydarzenia, 22 listopada w naszej szkole, odbył się apel poświęcony prawom ucznia, przygotowany przez uczniów klasy piątej pod opieką pani Doroty Pawlas. Uczniowie przypomnieli wszystkim zgromadzonym, jakie prawa mają dzieci. W tym dniu mówiły dzieci, a dorośli z uwagą wsłuchiwali się w każde słowo.
      Upominki z okazji tego święta ufundowała pani Małgorzata Hugo-Bader z Biura Rzecznika Praw Dziecka, za co serdecznie dziękujemy!!!

PASOWANIE NA UCZNIA

Dnia 17 listopada uczniowie klasy I Niepublicznej Szkoły Podstawowej przystąpili do uroczystego ślubowania i pasowania na ucznia. Na początku uroczystości wychowawczyni klasy I pani Dorota Pawlas przywitała serdecznie panią dyrektor, grono pedagogiczne oraz uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żulinie a także przybyłych rodziców. W pierwszej części uroczystości uczniowie klasy pierwszej oraz starsi zaprezentowali się śpiewając piosenki, recytując wiersze i odpowiadając na pytania. Następnie uczniowie klasy pierwszej uroczyście przystąpili do złożenia ślubowania. Akt ślubowania odczytał uczeń klasy V. W drugiej części spotkania odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żulinie. Pasowania udzieliła pani Dyrektor Szkoły Ewa Fyk. Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor, która serdecznie powitała uczniów klasy pierwszej w progach Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żulinie. Po uroczystości udano się na poczęstunek, który przygotowali rodzice uczniów klasy I.

HISTORIA I KULTURA WSI POLSKIEJ

10 listopada uczniowie uczestniczyli w pokazie historycznym pt. "Historia i kultura wsi polskiej", przygotowanym przez Grupę Artystyczną Sami Swoi. W programie historycznym zaprezentowali tradycyjny strój chłopski na co dzień i od święta oraz przedstawili charakterystykę wiejskiej chaty. Poprzez legendę o zręcznym kowalu Dunstanie, który przechytrzył samego diabła wyjaśnili symbolikę podkowy. Opowiedzieli historię pieniądza, prezentując jednocześnie proces wybijania monet przy udziale uczniów. Opowiadając o ginących zawodach w Polsce, przybliżyli postać Ceklarza. pachołka miejskiego, którego zadaniem było pilnowanie porządku oraz wyłapywanie włóczęgów i żebraków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również możliwość osobistego zapoznania się z bogatą kolekcją rekwizytów i narzędzi ? m.in. kołowrotkiem, cepem, sierpem czy też starodawną maśniczką oraz przygotowana dla dzieci zabawa - bieg w workach na wyścigi.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada 2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów naszej szkoły.
      Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu pocztu flagowego rozpoczęła się część artystyczna. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter apelu. Po apelu uczniowie udali się pod pomnik znajdujący się na terenie szkoły, by złożyć kwiaty i znicze.